depo kitap festivali

Depo Kitap Festivali

15:11

Herkese merhaba.
Uzun zamandır reklamını görüp sabırsızlıkla beklediğim Depo Kitap Festivali açılışını 10 Aralık cumartesi günü yaptı. Taksim'de Demirören Avm içerisinde en alt katta olan bu festivale ikinci gününde adım atmış bulunuyoruz. Böyle mutluluk yok. Böyle güzel bir his yok. Ellerimiz kollarımız kitapla döndük eve. Bu his anlatılmaz yaşanır. En kısa zamanda vakit kaybetmeden siz de gidin. 

10-18 Aralık boyunca devam eden kitap festivalinde birçok yayınevi bulunuyor. Bunları postun sonunda sıralayacağım ama şimdi biraz atmosferden, kampanyalardan, kitaplardan bahsedelim. 
Öncelikle ve en önemlisi olarak kitapların fiyatlarından bahsedeceğim. Biz 5 liraya bir çok kitap aldık. Aynı zamanda 4 kitap setler20-30tl gibi çok uygun fiyatlarda. Zaten festivalin koşullarından biri %50 indirimin zorunlu olmasıymış. Her yayınevi %50 indirim yapmak zorundaymış yani bunu kabul edenler bu festivale katılmış. Tabi bazıları yeni kitaplarını getirmemiş bu indirim yüzünden mi bilmiyorum ama genel olarak güzel kitaplar var. Hele bizim gibi sosyoloji, felsefe, tarih, siyaset gibi kitaplar arıyorsanız, en kült kitaplardan en yenisine birçok kitaba ulaşabilirsiniz. En çok vakit harcadığımız standlardan biri Versus Yayınları- Aylak Kitap oldu. Burada en baba kitapların çok güzel incelemeleri mevcut. Onun haricinde Felsefe'yi sevdirecek, ön yargıları kıracak eğlenceli dünyada çok satan kitaplardan tutun da üç-beş kez okuyup anca idrak edebileceğimiz ağır kitaplara kadar hepsinin olduğu bilgi yüklü güzel bir stand. Biz çok beğendik. Size de tavsiye ederiz. Ayrıca standlardaki (genel olarak hepsi) kişiler müthiş naif, bilgiyle yoğrulmuş, sattıkları kitaplardan haberdar, gelen okuyucuyla ilgili, hoş sohbet insanlar. Hepsinden ayrı ayrı memnun kaldık ama bu stand gibi birkaç yayınevinin standından daha memnun kaldık. George Orwell'ın da dediği gibi herkes eşittir ama bazıları daha eşit.
Biz buradan baya bir kitabı kütüphanemize kazandırdık darısı sizlerin başına.

İkinci çok eğlendiğimiz standlardan biri de April Yayıncılık. Kitapları hakkında çok güzel bilgiler aldık, hoş sohbetler ettik. Tavsiye üzerine birkaç artı kitap bile aldık. Okuyunca onlardan da bahsederim. Burada 3 Adam Fawer kitabı ve bir başka kitabında olduğu 4'lü (dördüncü kitabı hatırlamıyorum) set 40tlydi sanırım. Kafka serisi müthiş uygundu 3 kitap 20tlydi. Biz hemen aldık. Çünkü hala Dönüşümü okumayanlardanım. John Perkins 'Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları' serisi yine çok uygundu meraklısına duyrulur. Dediğim gibi fiyat konusunda endişeniz olmasın gittiğim diğer fuar ve festivaller arasında en uygun fiyatlara sahip olanı buydu diyebilirim. Genel olarak 10 tl kitaplar. Hem de normali 30tl olan kitaplar. Ama 5 tlye de var setler 15tl. Daha ne söyleyim ben size gidin alın paket paket kitapla dönmezseniz gelin beni bulun.Birçok stand birçok yayınevi gezdik inanın o kadar güzel kitaplar aldığım yerler oldu ki ya fotoğrafını çekmeyi unutmuşum ya da kitaplarıyla fazlaca baş dönmesi yaşadığımdan, hoş sohbetlerden bloga yazacağımı aklımdan çıkarmışım.
Ama neyse ki kitapları elimde de sizlere de o güzel yayınevlerinden bahsedebileceğim. Bunlardan biri de Öteki yayınları. Geçerken bir baktım Nietzscheler, Freudlar,..., klasikler, günceller, incelemeler, derlemeler,..., iklim, küresellerşme, toplum,..., ne ararsanız vardı. Tabii ki buradan da en az 5-6 kitap aldık. Onun dışında Uykusuz da stand açmıştı. İlgilileri uğrasın güzel şeyler vardı.

Kafka yayınlarından yine güzel bir kaç kitap aldık. Festivalde en çok aradığım ikinci kitaplar ise çocuk kitaplarıydı. 10 yaşında tam bir kitap kurdu olan bir kardeşe sahipseniz kitap seçmek çok zor. Beyefendi 100-200 sayfalık kitap istemiyormuş, kalın kapak istiyormuş, fantastik macera istiyormuş, burası çok önemli 1000 sayfalık kitap istiyormuş, evet 1000sayfa. Hemen bitmesinmiş, hikayelere bölünmesinmiş tek hikaye olacakmış, gelin siz seçin kitabı. Ben de iş böyle olunca çok zorlandım ama tam 7 tane kitap aldım ortalama 1000küsür sayfa eder. Pek istediği özelliklere sahip olmasa da artık aldım, hediye, okusun. Siz de hem yılbaşı için kardeşlerinize, tanıdığınız küçüklere kitap arıyorsanız bu festival tam sizlik. Hem de kalın kitapların çoğu 10-7-6 tl, diğer daha küçük çocuklar için olanlar 2,3,5 tl. Yılbaşı hediyesi, karne hediyesi için kitap çok güzel bir seçim. Ben şimdiden topladım hediyelerimi.

Normal roman tarzı kitaplarda alalım dedik ama farkettik ki ne yeni popüler olan kitaplardan haberimiz var ne de bu konu da bir meraka sahibiz. Dolayısıyla tavsiye üzerine biraz da araştırmayla bir kaç kitap daha aldık. O ihtiyacımızı da bu yayınevinden yani Okuyan Us yayınevinden karşıladık. Güzel ilginç hikayelere sahip, değişik birçok kitap var. Ama bizim için ilginç olan fiyatlardı. Neredeyse baya baya kapkalın kitaplardan seçtiğimiz 4 kitaba 20tl denildiğini duyunca küçük çaplı bir şok geçirdik. Yahu yazık diye diye kitap festivali gezimizi tamamladık.

Biz çok memnun kaldık, çok beğendik. Kitap almaktan hoşlanan ama okuma kısmı almak kadar hızlı ilerlemeyen (kendi adıma konuşayım) bir çift olarak ağzımız kulaklarımızda ayrıldık. 500 tllik hatta biraz daha fazla değerindeki kitapları biz 200tl harcayarak sahip olduk. Festival bitmeden bu fırsatı değerlendirin derim ben. Biz son gün bir daha gitmeyi düşünüyoruz. Sizle de karşılaşırız belki. Güzel alışverişler, iyi okumalar diliyorum şimdiden. Son gün unutmayın 18 Aralık. O gün akşam 22.00'a kadar açık.

Tekrar küçük bir bilgilendirme geçeyim. Yer: Taksim Demirören Avm en alt kat
Girişler Avm saatleriyle aynı yani sabah 10.00 akşam 22.00
Yayınevlerine gelince hepsini aşağıda kendi sitelerinde verildiği gibi yayınlayacağım.

6.45 Yayınları
Alakarga Yayınları
Alfa Kitap
April Yayıncılık
Arka Kapak Dergi
Aspendos Yayınları
Ataç Yayınevi
Aylak Adam Yayınları
AZ Kitap
Ceres Yayınları
Çizmeli Kedi Yayınevi
Dante Yayınları
Dedalus Kitap
Doğan Kitap
Dokuz Yayınları
Düşün Yayınevi
Ephesus Yayınları
Epsilon Yayınevi
Everest Yayınları
Evrensel Yayınları
Fantastik Yayınları
Ganj Yayınları
Gold Yayıncılık
Hayy Kitap
İndigo Yayınları
İthaki Yayınları
İzdiham Dergi
İzlenim Sanat Yayınevi
Kafe Kültür Yayınları
Kafka Okur Dergisi
Kafka Yayınları
Kashna Kitap Ağacı
Kaynak Yayınları
Kirpi Yayınları
Lades Kitap
Mühür Kitaplığı
Müptela Yayınları
Nemesis Kitap
Netkitap
Okuyan Us Yayınevi
Optimist Kitap
Optimum Kitap
Öteki Yayınevi
Papirüs Yayınevi
Parodi Yayınları
Postiga Yayınları
Pozitif Yayınları
Profil Kitap
Pusula Yayıncılık
Redhouse
Rönesans Basım Yayın
Sis Yayıncılık
Siyer Yayınları
Şule Yayınları
Tefrika Yayınları
Tekin Yayınevi
Tezkire Yayınları
Turkuaz Sahaf
Uykusuz Dergi
Versus Kitap
Yabancı Yayınları
Yeditepe Yayınları
Yitikülke Yayınları
Zodyak Kitap

You Might Also Like

1 yorum

  1. Çok güzel. Bende kesin gidicem bu hafta. :)))

    YanıtlaSil

Yorum yaparken herhangi bir hesaba sahip değilseniz; Anonim'i seçin. Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.