dizi önerisi

Dizi Önerisi

14:21


Okumaya başlamadan önce lütfen müziği açın. 


İki tarafı yemyeşil ağaçlarla kaplı bir yolda koşarak ilerliyorum. Nefesim havaya karışıyor. Vücudumda inanılmaz bir enerji. Daha hızlı koşuyorum. İlerlerken ormanın daha önce görmediğim yerlerini görüyorum. Ruhum şeffaflaşıyor. Bedenim eriyor. Bütünleşiyorum etrafla. Tam kamufle oluyorum. Bir taş gibi bir ağaç dalı gibi bir akarsu gibiyim. Görünmüyorum. Ait olduğum yerdeyim tam da. İçine çekiyor beni doğa. Artık ona aidim. Her şey gibiyim. Ruhum savruluyor ve ben daha çok ben oluyorum. Renklerim güneşin bir ağaç kovuğundan geçerek bir yaprak üstündeki damlada kırıldığı yerden doğuyor. Özgürleşme isteği, artarak çoğalan çığ gibi büyüyen bir istek. Sarıyor etrafımı, sanki bir hortum gibi yükseliyorum. Gökyüzüne doğru... Daha doğru, daha güçlü...


İşte tam da bu hisleri yaşatan bir dizi önereceğim size. Bazılarına çocukça gelebilir. Birçok eleştirecek yer bulabilirsiniz ama görmek gerekiyor. Kurgusu çok güzel, bağlantılar müthiş hesaplanıyor. Diziyi izlerken tüm o çocukluğumun masal kahramanları gerçek olsa diyorsunuz. Bugüne kadar okuduğumuz her kahraman, kötü kahraman, cadı, cüce, hikaye, destan, ne varsa hepsi bu dizide gerçek oluyor. Geçmişle-günümüz arasındaki ilişki, sihirli dünyayla bizim dünyamız arası geçişler mükemmel. Tamam kabul efektler biraz eleştiri kabul edebilir ama benim gibi fantastik dizi-film severler için biçilmiş kaftan. Özellikle dizideki karakterler arası bağlantılar çok zekice kurgulanmış ve bütün masal kahramanlarının hayatları öyle güzel anlatılmış ki...


Dizi genel olarak esas karakterler olan, Evil Queen, Snow White, Prince Charming, kızları Emma ve Bayıldığım Rumpelstiltskin üzerinden ilerlese de diziye her zaman yeni kanlar gelip dizinin ana karakteri oluyorlar yani her sezon daha da heyecan verici yeni karakterler üzerinden ilerliyor dizi. O yüzden ben en kalıp kadrodan bir kaç kişiyi saydım. Hepsini saymaya kalksam o kadar güzel karakter var ki, hepsini bitiremem. Dizi adeta ayrı ayrı bölgelerde birçok başrol içeriyor. Game of Thrones gibi düşünün başrol olayını. 


Dizi bu yıl altıncı sezonunda. Yani öyle yeni bir dizi değil. Eminim birçok kişinin de haberi vardır ama ben bilmeyenler ya da başlamak isteyenler için biraz yol gösterici olmayı umuyorum. Yeni dizi arayışındaysanız da izlenecek güzel bir fantastik dizi, kaçırmayın. İlk sezonunda bazı bölümlerden belki biraz sıkılırsınız ama bağlantı kurmak açısından izleyin. Çünkü her bölüm karşınıza ilerleyen sezonlarda yeni olaylar çıkarabilir. Ben böyle kurgu konusunda iyi olan şeyleri çok seviyorum. İzlerken insanı diziye bağlı yapıyor. 


Konusuna gelince aslında nereden başlasam bilemiyorum. Çünkü genel hatlarını verirsem çok basit görünecek ama ayrıntıya girersem izlerken bana küfredeceksiniz. Çünkü şuan söyleyeceğim bir şey bile altıncı sezona kadar bir olaya bağlantılı olabilir. O yüzden yüzeysel olandan bahsedip geçeceğim ama siz bilin ki bu söylediklerimden çok çok daha fazlası. Gerçekten izlerseniz göreceksiniz. 

Dizi genel olarak Kötü Kraliçe'nin Pamuk Prenses ve Prensten alacağı intikam üzerine başlıyor. Bu intikam uğruna Kötü Kraliçe'nin sihirli dünyada yaptığı kara büyü, tüm o ülkede yaşayanların günümüzde Amerika'da aslında var olmayan ama sihirle yapılan Story Broke'ta sıkışmalarına neden oluyor. Bu büyüyü bozabilecek tek kişi vardır. O da Savior olarak adlandırılan Kurtarıcı'dır.  


Dizinin biraz da diğer karakterlerinden birkaç örnek vereyim. En sevdiklerimden başlayayım. 
Belle, aslında soylu bazı talihsiz sebeplerden dolayı Rumplestiltskinle karşılaşıyor ve hizmetçi olarak devam ediyor hayatına. Taa ki Kötü Kraliçe kara büyü yapıp dünyamıza gelene kadar. Karakteri çok az anlatıyorum. Çünkü spoiler vermek istemiyorum. 
Güzelliğiyle büyülemesi yanında dizide çok naif ve ince bir karakter. Onun güzel İngiliz aksanını genellikle kaba bulsalar da bence onu güzelleştiren ince bir detay. Genel olarak Belle'i seviyoruz.Baş rolümüz Emma Swan, yani Savior'ımız. 
Emma ailesinin kara büyüden kaçmak için kendisini sihirli bir geçitle dünyaya göndermek zorunda olduğu Pamuk Prenses ve Prens'in kızıdır. Çocuk yurdunda yetişmiş ve onca yıl ailesinden bir haber yaşamıştır. Ta ki 24. yaş gününe kadar. Sonrasında ise hikaye başlamaktadır.Diğer bir güzel karakter ise Captain Hook, bildiğimiz Kanca. Diziye hemen dahil olmayan ama olunca da kalıp kadroda devam eden bir karakter.  Bunun hakkında fazla bir bilgi vermeyeceğim. İzleyip görün. Kötü Kraliçe yani Regina, 
anlaşıldığı üzere cadımız bu. 
Elmaları ve kötü olan her şeyi sever. 
Ama nefret etmeden önce onun da bir zamanlar iyi insan olduğu zamanları olduğunu bilin istedim. Pislik Snow White. İşte çok sevdiğim karakterlerden biri: Rumpelstiltskin. Rumple öyle çoklu bir karakter ki izleyince siz de göreceksiniz. Hem her şeyin doğuşunun, başlangıcının adamı hem de birçok sonun sorumlusu. Hem kötülükten başka bir şey barındırmıyor gibi hem de ona karşı fazlaca hissettiğiniz şevkat dürtüsünü hakediyor gibi. Ama her kötünün de kaderi olan hep kötü olmak zorundadırlar kuralı Rumple için de işliyor. Ama biz her zaman Rumple Reisten yanayız, seviyoruz. Güç de pek yakışıyor napsın adam. Ayrıca çok da karizmatik hareketleri, hamleleri var. Snow White ve Prince Charming
Adlarından da anlaşıldığı üzere bunlar pamuk prensesimiz ve yakışıklı prensi. Hayatlarını kötü cadıdan kurtulmaya adarken kendilerini bir anda yeni bir dünyada yeni bir hayat kurmaya çalışırken buluyorlar. Tabi bir de kızları var. Emma onlara birçok şeyi hatırlatacak ve birçok şeyi düzeltecektir. Bu arada prensle prensesimiz gerçek hayatta evliler hatta geçtiğimiz yılda bir bebekleri oldu.
Eminim anlatmam gereken birçok karakter var ama anlatmakla olmayacak. İzlediğinizde ne kadar yüzeysel geçtiğimi göreceksiniz. Kısacası Once Upon a Time fantastik öğeleri sevenler, masal kahramanlarına bayılanlar ve değişik yüzlerini görmek isteyenler için müthiş bir dizi. Tıpkı ortalarda dönen şu masalın sonu aslında böyleymiş hikayeleri gibi. İzleyin görün bakalım sizin sevdiğiniz karakterlere hangi yönden bakılmış, masallar bizim sandığımızdan çok mu farklıymış, değişik bakış açısıyla izlemek isteyenler için akılda bulunması gereken bir dizi. Umarım beğenirsiniz. Dolu dolu 6 sezonunuz var. Bitmesin diye üzülmek yok. Bol bol da bölümü var. Böyle deyince aklıma Sherlock geldi. Neyse ki 2017 de yayınlanacak. 

You Might Also Like

0 yorum

Yorum yaparken herhangi bir hesaba sahip değilseniz; Anonim'i seçin. Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.