2016 olayları

Güle Güle 2016

18:38


2016 aramızdan yavaş yavaş ayrılırken bize bıraktığı bin bir çeşit olayla genelde bizi üzse, yıldırsa da arada mutlu ettiği de oldu. Ama yine de ağzıyla kuş da tutsa benim ömrümde yaşadığım en iç karatıcı yıldı. Gerçi şöyle bir bakınca ağzıyla kuş tutsa ben bi düşünürüm. 

2016' nın bize bıraktığı miras genellikle savaş, kavga, kaos, anlaşmazlıklar, krizler, çatışmalar, kadınların, çocukların, hayvanların ezilmesi, sınıf çatışması, etiketleme ve bunun gibi birçok olaydan ibaret. Ee tabi insan olan doğal olarak doluyor. Bir yerde batsın bu Dünya diyen Orhan Baba'ya hak veriyor. Bu yıl batsın önemli değil de içinde Leonardo Dicaprio'nun Oscar Ödülü var. 

Şöyle isterseniz 2016'nın dikkat çeken olaylarına bir bakalım:

 • Benim için Grammy ödüllerinde Ed Sheeran'ın ödül alması yıla giriş yapmak için çok güzel bir yer. Hem önce güzel haberlerden başlayalım. Thinking Out Loud şarkısıyla İlk Grammy ödülünü alan Ed 1991 doğumlu, aksanına bayıldığımız bir İngiliz şarkıcı ve söz yazarıdır. 


 • İkinci önemli olay ise başlarken de atıfta bulunduğum Leo'nun Oscar alması olayı. Long Live Doğacı, Green Peaceci Leo! Eminim Oscar almasına kendisinden daha çok sevinen kesimde ben de varımdır. Bence yılın en keyifli olayıydı. O dönem dönen geyikler, Leo'nun Papa'yla görüşmesi, bir hayır duasını alması ve sonrasında gelen ödül... Baya güzel günlermiş yılın sonraki kısımlarını düşününce. Ayrıca Leonardo Dicaprio'nun ödül konuşması da baya güzel ve manidardı. Gerçi herkes mesajı aldı ama dünya düzeni öyle işlemiyor maalesef. Büyük balık küçük balığı yerken doğada güçsüz olan ölür mantalitesi hayvanlığı şiddetle reddeden insanların ne ilginçtir ki yaşam felsefesi oluyor.

 • GN-Z11 yani Evren'in en uzak galaksisi tanımlandı. Nasıl mı Hubble Teleskobu - sayesinde bir çok uzay araştırmasına şahit olabildik- Evren'in çocukluk galaksisi yani doğal olarak en yaşlı galaksisini görüntülemesiyle bu haberle karşılaştık. 


 • Bence yılın önemli olaylarından biri de Obama'nın Küba'yı ziyaret eden ilk Amerikan Başkanı olmasıydı. 


 • Ve Tabi ki Ülkemiz açısından oldukça önemli bir olay da 15 Temmuz Darbe Girişimi'ydi. Bu olay ülkeyi birçok önemli açıdan etkiledi. Bunu tartışmaya gerek yok hepimiz aynı ülkede yaşıyoruz. Hala da etkilerini görüyoruz.


 • Eylül ayında tüm dünyanın da ilgisini çeken bomba gibi bir haberle karşılaştık. Brangelina Boşanıyor!! Yok daha nelerdi ama gerçekti. Onlar da ayrılıyorduysa biz ne yapalımdı. Üzdü.


 • Çok yakın bir zaman da Süper Ay (14 Kasım) gerçekleşti. Zaten Dolunay zamanı en az bir kurt adam gibi etkilenen narin vücudum Süper Dolunay'da yandı diye düşünürken, bu olaydan sonra pamuk gibi bir ruh haline sahip oldum. Ne hikmetse yıl içerisinde bana yarayan bir şeyler de oldu. Çok şükür. 


2016 yılı bizi birçok ünlünün ölümüyle de karşılaştırdı. Aralarından bazıları bizi çok etkilerken bazıları da çok da şeydi. Bakalım bu yıl kimleri bizden aldı?


 1. Muhammet Ali
 2. David Bowie
 3. Alan Rickman (Snape'imizi kaybettik)
 4. Oya Aydoğan
 5. Halil İnalcık
 6. Tarık Akan
 7. Riff Cohen
 8. Umberto Eco
 9. Hakkı Devrim
 10. Yaşar Nuri Öztürk
 11. Fidel Castro
 12. Erdal Tosun


Ne çok ölümlü, üzücü olaylı bir yazı oldu böyle. İçim karardı. Şu an beni mutlu edecek tek şey kedilerim. Gidip kedi patisi öpmezsem mutlu olamayacağım sanırım. İnşallah 2017 böyle bir yıl olmaz ama ben yine de çok umutlanmamak gerektiğini düşünüyorum. Ne de olsa tarihi bilenler geleceğe karşı ileri görüşlü olabilirler. Hayır o ben değilim ama diyenlere saygım sonsuz. Çünkü her zaman olayları iyi yorumlayıp analiz etmek geleceğe ışık tutan bir şeydir ve bize bunlar öğretileli çok zaman oldu. O nedenle 2017'den müthiş beklentilerim yok. Genelde yıllardan bir beklentim olmaz. En fazla gün içerisinde an'dan istek ve beklentilerim olur. O da "lütfen Güneş çıksın" kıvamında istekler. 
Umarım hep birlikte insan,canlı ayırmadan herşeye ve herkese sevgili şekilde yaşayacağımız yıllarımız olur. Tahammül kelimesi yanlış ne münasebet dedirtiyor ama anlaşılması açısından tahammül eşiğimizin yüksek olduğu bir yıl olsun. Amin. 

You Might Also Like

0 yorum

Yorum yaparken herhangi bir hesaba sahip değilseniz; Anonim'i seçin. Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır.